Search
0905 632 864
LiptovLiptovsky MikulasHoliday Village Tatralandia
Back

Holiday Village Tatralandia ***

Liptovsky Mikulas
from
breakfast
3,4,5,6,7,8,
1,2,10,11,12
  • Near to the aquapark
  • An outdoor grill at the house

Our tip

Holiday Village Tatralandia is an idylic place for perfect summer or winter family holiday. An accommodation is situated only few meters from thermal spa.

Location

This newly - built accommodation complex is situated 2 km from Liptovsky Mikulas, within the beautiful scenery of the Tatra Mountains close to Aquapark Tatralandia..

Accommodation

An accommodation is available in two types of houses divided into
- apartments - terrace houses
- bungalows - separately standing

Each accommodation unit is furnished with a common room (some of them with a fireplace) with comfortable furniture for sitting, SAT TV, radio, telephone, kitchen corner, fridge, shower, WC, electric heating and summer terrace.
Each group (both apartments and bungalows) is equipped with a stylish open-air fireplace or a place for barbecue, children´s playground and sports grounds.

Sport and relaxation

Sport facilities and relaxation : various sports grounds (aquapark, tennis court, volleyball playgrounds, Russian bowls, bowling alleys, children´s mini-golf, Pit-Pat, Putter and many others).

Services

The roofed arena at the entrance includes the reception with non-stop service, the terrace for accompanying program, boarding in a traditionally -designed Restaurant Zbojnicka koliba, spaces for conferences and mini-market. In addition to this, the guests have at their disposal car parks, information centre, exchange office, rental office of sports equipment.

Facilities around

Hotel Jánošík ****

Book

Hotel

Guest house

Apartments

Cottages

Private accommodation

Book
hodnota za peniaze
100
personál
100
Všichni hodnotitelé 1
1

Total score

Rated by
1 customers

Chcem sa Vám poďakovať za sprostredkovanie pobytu v Tatralandii. Bolo tam naozaj pekne, príjemne,milí personál, dobrá strava, proste pohoda. Prajem Vám veľa ďalších spokojných klientov.

10
09.04.2015

Hodnotit Holiday Village Tatralandia môže len klient, ktorý bol v danom zariadení skutocne ubytovaný. Ak ste s nami boli v minulosti v tomto hoteli, napíšte nám na ubytovanie@liptour.sk a my radi Vaše hodnotenie zverejníme. Dakujeme, že svojou spätnou väzbou pomáhate zvyšovat kvalitu služieb!

Book

Slovakia

Liptov

Vďaka vynikajúcim prírodným podmienkam s kultúrno-historickými pamiatkami a zachovanou ľudovou architektúrou je región Liptov jedným z najkrajších a turistami najvyhľadávanejších regiónov cestovného ruchu na Slovensku.

Nachádza sa v juhovýchodnej časti žilinského samosprávneho kraja v Liptovskej kotline, ktorú obklopujú najvýznamnejšie a najvyššie horstvá –Vysoké Tatry, Západné a Chočské vrchy na severe, Nízke Tatry na juhu a Veľká Fatra na západe. Tieto jedinečné horstvá so zaujímavými dolinami vytvárajú veľmi dobré podmienky pre pešiu turistiku, cykloturistiku, ale najmä pre zimné športy.

Lyžiarske strediská ponúkajú lyžiarom skvelé podmienky pre skialpinistov, freeride, zjazdové i bežecké lyžovanie. Vyhľadávanými zimnými strediskami sú Demänovská dolina s najznámejším lyžiarskych strediskom JASNÁ Nízke Tatry a Jánska dolina s lyžiarskym strediskom Javorovica.

Región Liptov je výnimočný i velkým množstvom teplných termálnych prameňov, ktoré ponúkajú jedinečný relax.

Okrem lyžovania a turistiky ponúka tento región aj menej tradičné športy ako paragliding, rafting, jazdu na koni, speleoservis, vyhliadkové lety, horolezectvo, cyklistiku .

Základné údaje:
Rozloha: 1.970 km2
Počet obyvateľov: 133 000
Obec a mestá regiónu: 81 obcí dvoch okresov Liptovský Mikuláš a Ružomberok.

Mestá Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Liptovský Hrádok majú štatút mesta.

Liptovsky Mikulas

Book

Price calculation - non-binding reservation

This form can be used as a request for price calculation and also for more information. It is easy, just fill in the required fields of the form and write your questions or comments. Press the Send button to send us the form.

Thank you.

WARNING - reservation is valid only after receiving confirmation from CK Liptour.

*First name:
* Last name:
Number of adults:
Telephone:
*E-mail:
Number of children:
*Arrival:
*Departure:
Destination/Product:

Notes (in the case of children enter the dates of birth)

Hotel / Destination
Arrival
S
Departure
S
Equipment

Special offersDiet
Country
Departure:
S
Return:
S
Length of stay
Accommodation

Transport

Odlet z letiska

Mailinglist

Write here your e-mail for getting Last Minute newsletters
S H
S H
Cestujúci
Typ letenky

Ak nenájdete letenku podľa Vašich predstáv, obráťte sa na nášho agenta.